Podjęcie zatrudnienia za granicą to zazwyczaj decyzja podejmowana po wielu miesiącach kalkulacji. Polacy jeszcze do niedawna wyjeżdżali za granicę w celu dorobienia, najczęściej na kilka miesięcy, do prac sezonowych czy do opieki nad osobami starszymi. Dzisiaj sytuacja zmienia się dynamicznie – do krajów UE wyjeżdżają coraz częściej specjaliści.

Dlaczego decydujemy się na pracę w Niemczech?

Podjęcie zatrudnienia w Niemczech wiąże się z wieloma profitami: Polacy zatrudnieni u naszego zachodniego sąsiada podkreślają przede wszystkim wyższe zarobki, ale też lepszą organizację pracy i kulturę pracy, możliwość awansu czy rozwoju zawodowego. Zagraniczne korporacje chętnie przyjmują do swoich szeregów dobrze wykształconych specjalistów z branż takich jak IT czy automotiv – rozwijająca się technologia i rosnący popyt sprawiają, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników nie spada. 

Zaletą pracy za granicą jest niewątpliwie możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych w międzynarodowych zespołach. Sami zatrudniający dbają o to, aby pracownicy mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach czy też w kursach. To nie tylko inwestycja w pracownika – to przede wszystkim inwestycja w firmę. 

Rozliczenie podatkowe w Niemczech

Pracując legalnie na terenie Niemiec musimy pamiętać o tym, aby w czasie wykonać rozliczenie podatku z Niemiec. Jako osoby zatrudnione jesteśmy zobligowani do złożenia deklaracji podatkowej, w której uwzględnimy nasze dochody. Zaletą rozliczenia podatkowego jest możliwość otrzymania sporego zwrotu z podatku. Nie chcąc popełnić błędu w rozliczeniach możemy poprosić o pomoc jedno z biur podatkowych specjalizujących się w prawie podatkowym. 

Jako osoby zatrudnione legalnie możemy również wnioskować o Kindergeld – jest to zasiłek rodzinny przyznawany na każde dziecko. By móc ubiegać się o Kindergeld musimy spełnić warunek posiadania pełnego obowiązku podatkowego na terenie Niemiec. 

Comments are closed.