Obowiązek wykupienia polisy OC wymusza na posiadaczach samochodów prawo. Najczęściej wybierane są polisy roczne – w ten sposób nie trzeba martwić się o odnawianie dokumentów do kilka miesięcy. W ofercie ubezpieczycieli znaleźć można również OC na miesiąc krótkoterminowe. Kto może skorzystać z takiej opcji i jak działa ten rodzaj OC?

Jak w praktyce wygląda OC na miesiąc krótkoterminowe?

Ubezpieczenie OC to polisa, dzięki której chronione są interesy zarówno nasze, jak i innych użytkowników drogi. Polisa OC jest obowiązkowa w Polsce, a jazda bez niej może skutkować nie tylko wysokimi mandatami, ale również koniecznością spłacenia zobowiązań wynikających ze spowodowania wypadku drogowego czy leczenia osób poszkodowanych. Polisa OC w zdecydowanej większości przypadków obowiązuje rok, czyli dwanaście miesięcy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy można wykupić OC na miesiąc krótkoterminowe. Co warto wiedzieć o tej opcji?

OC na miesiąc krótkoterminowe niewiele różni się od klasycznego ubezpieczenia rocznego. Różnica polega przede wszystkim na czasie ważności polisy, jak i jej cenie. Analogicznie, OC na miesiąc krótkoterminowe jest ważne przez 30 dni, a jego cena jest niższa. W przypadku rocznych polis, po upływie dwunastu miesięcy polisa jest automatycznie wznawiania. W przypadku polisy krótkoterminowej nie ma takiej opcji – polisa wygasa.

Kto może starać się o OC na miesiąc krótkoterminowe?

Okazuje się, że OC na miesiąc krótkoterminowe nie jest dostępne dla każdego. Z tego rodzaju polisy mogą korzystać przede wszystkim właściciele samochodów zarejestrowanych czasowo w kraju, ale też kierowcy, których samochody są zarejestrowane za granicą. Polisa taka okazuje się przydatna, kiedy konieczne jest wyprowadzenie samochodu z garażu na przegląd czy też do mechanika. Polisy krótkoterminowe sprzedawane są również właścicielom pojazdów zabytkowych.

Comments are closed.