Motocykle widać na polskich drogach coraz częściej – pozwalają one na szybkie i bezproblemowe przemieszczanie się, dają możliwość podróżowania w nietypowy sposób, są chętnie wybierane przez osoby interesujące się motoryzacją. Aby jednak możliwe było bezproblemowe podróżowanie tym ciekawym środkiem transportu, konieczne jest ubezpieczenie motocykla. Jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie motocykla polisą OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, którą musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego – w tym również motocykla. Polisa taka wymagana jest w Polsce przez prawo i w praktyce ma ona zabezpieczać interesy innych użytkowników drogi. Jeśli posiadacz polisy spowoduje kolizję lub wypadek, polisa pozwoli na pokrycie podstawowych szkód materialnych, jak i koszty leczenia osób poszkodowanych. Polisa OC nie pozwala na naprawę własnego motocykla. Koszt polisy OC nie jest stały i wynika z wielu czynników – przede wszystkim cena zależna jest od wieku i marki motocykla, jego pojemności. Istotny jest wiek kierowcy oraz jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu liczone w latach. Na wysokość polisy wpływ ma również miejsce rejestracji motocykla. Obniżenie ceny polisy OC jest możliwe – umożliwiają to zniżki zbierane przez lata bezkolizyjnej jazdy. Ubezpieczenie motocykla tego typu obejmuje rok – po tym czasie konieczne jest zakupienie nowej polisy.

Ubezpieczenie motocykla za pomocą autocasco i assistance

Zdecydowana większość posiadaczy motocykli decyduje się na ubezpieczenie AC i assistance. AC to ubezpieczenie o szerokim zakresie, które możemy określić samodzielnie. AC pozwoli na naprawę motocykla po jego uszkodzeniu, uzyskanie odszkodowania po kradzieży czy całkowitej szkodzie. Ubezpieczenie motocykla w formie assistance to natomiast pomoc w trasie – dzięki assistance możliwe jest uzyskanie pomocy w holowaniu motocykla, jak również uzyskanie pojazdu zastępczego, kiedy naprawa się przedłuża.

 

 

Comments are closed.