Koniec lata i początek jesieni to doskonały czas na to, aby wziąć się za zimowe przetwory. Współcześnie bez trudu znajdziemy przepisy na smaczne dżemy, ale też powidła czy kiszone warzywa, które zasilą półki w spiżarni i będą żelaznym zapasem witamin na zimowe dni. Jakie warzywa i owoce wykorzystywać do przetworów? O czym pamiętać podczas smażenia czy przygotowywania warzyw i owoców?

Co wybierać na letnie przetwory?

Wśród najchętniej tworzonych przetworów domowych wymienia się oczywiście dżem truskawkowy. Dżem wykonać można bez trudu, wykorzystując wyłącznie świeże owoce, dedykowany środek żelujący oraz cukier (wiele gospodyń decyduje się na kupno cukru żelującego w odpowiedniej proporcji). Niezwykle istotne jest to, aby owoce były świeże, pozbawione szypułek i rozkrojone – w ten sposób nieco przyspieszymy proces przygotowywania dżemu. Poza truskawkami w Polsce chętnie przetwarza się również maliny – powstaje z nich wyjątkowy sok, który doskonale smakuje jako dodatek do herbaty, ale też do lodów. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pomidorów – są one dostępne w niższych cenach już na początku września. Pomidory świetnie sprawdzą się jako domowa passata czy po prostu przecier – można go później użyć do tworzenia zup czy sosów.

Śliwka – królowa jesieni

Jesień to zdecydowanie czas dla śliwek – wiele osób decyduje się na smażenie powideł śliwkowych. Wiele osób jest zdania, że dobre powidła powinny być smażone przez ok. 2 dni – w tym czasie konieczne jest częste mieszanie w garnku, aby nie doszło do przypalenia. Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? Możliwości jest kilka. Najprostsza to oczywiście zalanie przypalonego dna ciepłą wodą oraz płynem do mycia naczyń. Po kilku minutach przypalenie powinno dać się łatwo usunąć. Innym sposobem jest wykorzystanie sody oczyszczonej – dwie łyżki sody wsypujemy na dno garnka, zalewamy ciepłą woda i odstawiamy na godzinę lub dwie.

Comments are closed.

Industrialny dębowy stolik nocny loft https://dziennikelblaski.pl/1031167 zobacz