Z ubezpieczenia samochodu nie można zrezygnować. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego obowiązek wykupienia polisy. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Jak znaleźć najtańszą opcję? Sprawdź!

Podstawowe ubezpieczenie samochodu – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie samochodu musi zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a następnie corocznie odnawiane. Na wysokość składki wpływa wiele czynników: model i marka pojazdu, rok jego produkcji, moc oraz wiek i doświadczenie kierowcy, jego miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny. Największe koszty ponoszą świeżo upieczeni kierowcy, którym nie przysługują jeszcze żadne ulgi za bezszkodową jazdę. W listopadzie ubiegłego roku średnia wysokość składki za OC dla kierowców pomiędzy 18. a 25. rokiem życia wynosiła około 1315 zł. Inni, bardziej doświadczeni kierowcy musieli zapłacić około 680 zł.

Nie przepłacaj!

Zakup polisy OC zazwyczaj jest niemałym obciążeniem dla domowego budżetu. Nie warto narażać się na niepotrzebne koszty. Zanim podpiszesz umowę z danym towarzystwem, dokładnie zapoznaj się z ofertą wszystkich firm. Nieocenioną pomocą w poszukiwaniu najtańszego wariantu będą internetowe porównywarki. Ponadto, młodzi kierowcy niemający na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę często decydują się na ustanowienie współwłasności pojazdu z inną, bardziej doświadczoną, zaufaną osobą. Takie rozwiązanie znacząco obniża wysokość składki.

 

 

Comments are closed.