Efektownie wyglądający ogród przydomowy jest miejscem do odpoczynku, zabawy czy nawet urządzania przyjęć z różnych okazji. Sposobów aranżacji tego miejsca jest bardzo dużo, dlatego też można zdecydować się na przykład na dość modne ostatnio niwaki. To odpowiednio ukształtowane rośliny, głównie określone gatunki iglaków.

Oryginalnie wyglądające drzewka

Dzięki właściwemu sposobowi przycinania gałęzi, niwak przyjmuje określony odgórnie kształt, który może być np. geometryczny lub przypominający dowolny obiekt (chmurkę, plamę). Nie wszystkie gatunki formuje się tak samo. Nie bez znaczenia pozostają np. grubość gałęzi, kształt i gęstość igieł, itd. Przycinając rośliny niezgodnie z wytycznymi, można uzyskać zupełnie odwrotny efekt czy nawet doprowadzić do ich obumarcia.

Wiele osób zafascynowanych japońską kulturą próbuje przenieść żywcem modele tamtejszych ogrodów. Z uwagi na inną roślinność nie będzie to możliwe, ale istnieją polskie, bardzo ładne gatunki iglaków, które doskonale sprawdzą się w tego typu ogrodach. Godne polecenia są chociażby sosny karłowate, cyprysy, cisy. Mają gęste, mocne igły i dość wolno przyrastają.

Każdy z tych gatunków należy odpowiednio potraktować w celu uformowania niwaków. Jeśli wybrana roślina charakteryzuje się szybkim przyrastaniem, będzie trzeba cały czas pilnować, by odrosty nie zniszczyły raz stworzonego kształtu. Taki jest chociażby żywotnik.

Kiedy i jak zacząć prace w ogrodzie?

Tworząc ogród z niwakami, warto rozpocząć prace już wczesną wiosną. Gdy tylko temperatura przestanie spadać poniżej zera, należy zdecydować się na konkretny kształt drzewek i odpowiednio je przyciąć. Ważne jest, by zrobić to przed cieplejszymi dniami, bo w przypadku pojawienia się na gałązkach nowych pędów, przycinanie będzie wymagało dużo większych nakładów pracy.

Niwaki mogą wymagać dodatkowego przycinania jeszcze kilka razy w roku – zależnie od gatunku. Z reguły nowe drzewka należy poprawić np. w czerwcu, a później pod koniec jesieni. Dopilnowanie tego gwarantuje zachowanie wybranego kształtu i odpowiednie utwardzenie się „korony”. Poza przycinaniem niwaków trzeba też je nawozić – istnieją konkretne pory, w których należy to robić.

Praca związana z kształtowaniem i resztą czynności, które są istotne w ogrodzie, często bywa dość ciężka – zwłaszcza dla początkujących. Z tego powodu dobrze jest wybrać gatunki takie jak cisy, bo są one efektowne nawet przy niezbyt udanej pielęgnacji. Przydatną pomocą będzie terminarz prac w ogrodzie, bo pomoże pamiętać o regularnym nawożeniu i przycinaniu roślin.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

Comments are closed.

https://www.weddingbee.com/members/motulinks/ https://www.theverge.com/users/Babystuff Kwietnik kubik stalowy loft